Zasady aranżacji wnętrz – zasady

Data dodania: 07.07.2016


Urządzanie wnętrz domów, mieszkań czy innych budynków użytkowych odgrywa ogromną rolę dla właścicieli takich obiektów. W zależności od przeznaczenia budynku architekt ma za zadanie stworzyć kompozycję, która będzie odpowiadała na konkretne potrzeby. Jednak bez względu na funkcję obiektu aranżacja wnętrza powinna prowadzić do stworzenia przestrzeni zarówno praktycznej w użytkowaniu, jak i pięknej. Aby osiągnąć taki efekt trzeba wiedzieć jakimi zasadami kierować się przy projektowaniu oraz urządzaniu wnętrza.

Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni

Jedną z najważniejszych, absolutnie podstawowych cech wnętrz dobrze urządzonych jest odpowiedni podział i wypełnienie przestrzeni. Zadanie to jest o tyle kłopotliwe, że na początku, przy przeprowadzce do nowego domu zazwyczaj właściciel szanuje każdy centymetr kwadratowy miejsca i oszczędnie umieszcza w nim zbędne akcesoria. Nieco inaczej prezentuje się sytuacja po kilku miesiącach lub latach mieszkania, kiedy gromadzimy coraz więcej przedmiotów i zapełniamy wnętrze.

Ale szanowanie przestrzeni zaczyna się jeszcze na etapie projektu architektonicznego. Potwierdzają to realizacje architektów wnętrz z pracowni Studio AG, gdzie widać przemyślany układ pomieszczeń, co pomaga w znacznym stopniu utrzymać niezapełnioną przestrzeń. W duchu tej zasady dużą popularnością cieszy się już od jakiegoś czasu idea open space w aranżacji wnętrz. W praktyce sprowadza się ona do pozostawiania otwartej przestrzeni bez zbędnego dzielenia jej. Najbardziej powszechne zastosowanie tej zasady widać na przykład w projektach domów, gdzie kuchnia płynnie łączy się z pokojem dziennym i nie występują tam żadne ścianki działowe.

Iluzje optyczne

W kwestii projektowania i urządzania wnętrz ogromne znaczenie mają różnego rodzaju sztuczki wizualne. Takie triki oddziałują na ludzki umysł, sprawiając, że pomieszczenia mogą nam się wydawać większe, wyższe czy bardziej przestronne. Do kanonu sztuczek wykorzystywanych w architekturze wnętrz weszły takie rozwiązania jak stosowanie jasnych kolorów, lustra, które odbijają światło czy nawet odpowiednio rozmieszczone źródła oświetlenia, które również mogą kształtować przestrzeń. Równie popularne stały się ostatnio powszechnie stosowane przeszklenia – ten trend widać w obiektach architektury współczesnej (zobacz: studioag.pl).

Funkcjonalność na co dzień

Aranżacja wnętrz jest najczęściej pojmowana przez pryzmat urządzania domu pod względem estetycznym. Jednak nie można zapomnieć o aspekcie praktycznym – w końcu przestrzeń domów, mieszkań, fabryk czy sklepów ma przede wszystkim służyć określonym zadaniom. Dlatego, co podkreślają architekci z pracowni Studio AG, tak ważne jest zrównoważenie cech estetyki i funkcjonalności. Jeśli więc architekt wnętrz czy właściciel, który decyduje się na samodzielną aranżację stanie przed decyzją: wybrać coś, co jest piękne czy praktyczne, zdecydowanie lepiej postawić na to drugie. W końcu architektura jest sztuką, ale użytkową, o czym nie można zapominać.

Deweloper apartamenty Kołobrzeg