Jak urządzić gabinet w domu?

Data dodania: 30.05.2016


Każde dziecko i nastolatek mają wydzieloną przestrzeń do nauki – odpowiedni fotel, biurko i oświetlenie mają zapewniać im najlepsze warunki do odrabiania lekcji i przygotowywania się do szkoły. A co z dorosłymi? Coraz częściej właściciele domów dbają o to, aby znaleźć w swojej prywatnej przestrzeni miejsce na aranżację gabinetu. O czym pamiętać planując urządzenie takiego pomieszczenia w swoim domu?

Zgodnie z planem

Kiedy jest najlepszy czas na decyzję o tym, że w naszym domu znajdzie się gabinet? Oczywiście, im szybciej, tym lepiej – pozwoli to na przemyślane włączenie gabinetu w całą koncepcję architektoniczną domu. Gabinet powinien być zlokalizowany w spokojnym miejscu budynku, z dala od pokoju dziecięcego, kuchni czy salonu. Dobrze też, jeśli będzie do niego docierało dużo światła słonecznego, które sprzyja pracy.

Obowiązkowe wyposażenie

Aranżacja wnętrza pod gabinet rządzi się swoimi prawami, między innymi w zakresie wyposażenia. Żeby pomieszczenie to spełniało swoją rolę muszą się w nim znaleźć następujące elementy:

  • biurko – zdecydowanie fundament gabinetu i każdego miejsca o charakterze zawodowym. Warto szukać biurka, które będzie stabilne i w miarę możliwości zapewniało dużą powierzchnię do pracy, bez przytłoczenia całości pomieszczenia.
  • fotel – nieodzownym towarzystwem dla biurka jest fotel. Żeby praca w domowym gabinecie nie była katorgą, głównie dla naszego ciała, warto wybrać najlepszy model fotela, na jaki pozwalają nam finanse. Absolutna podstawa to stabilne, ale regulowane oparcie, wspierające kręgosłup i płaskie siedzisko, ale dobrze też jeśli fotel posiada podłokietniki i zagłówek.
  • regał lub komoda – czyli miejsce do przechowywania wszystkich dokumentów i przedmiotów niezbędnych do pracy. Najlepiej sprawdzą się komody i szafki, które pozwalają na łatwą organizację składowanych przedmiotów.

Profesjonalne otoczenie

Przy aranżacji wnętrza gabinetu ogromne znaczenie ma spójność wszystkich elementów. Dzięki takiemu zrównoważonemu wystrojowi, pozbawionego szczególnie atrakcyjnych wizualnie, dekoncertujących elementów pokój rzeczywiście będzie sprzyjał pracy. Kolory, które będą wspomagać skupienie to neutralne barwy, takie jak beż, biel, szarość, kremowe i pastelowe odcienie błękitu czy brązu.

Jeśli podczas doboru materiałów czy kolorów, które mają się znaleźć w gabinecie mamy problem z podjęciem decyzji warto zadać sobie proste pytanie: czy ten element można by zastosować w miejscu pracy? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie” lub mamy wątpliwości z podjęciem decyzji zapewne lepiej zrezygnować z tego przedmiotu, koloru czy dekoracji.

Przy projekcie architektonicznym związanym z aranżacją wnętrz zawsze można poradzić się architekta (sprawdź ofertę Studio AG), który najlepiej wykorzysta wszystkie warunki, jakie niosą ze sobą projekty nowoczesnych domów.

Domy Kołobrzeg


Dla osób wykańczających swój nowy dom, polecamy też serwisy: