Architekt radzi: jak szybko odmienić wnętrze

Data dodania: 06.07.2016


Dom jako bezpieczna przystań każdego z nas jest często polem do eksperymentów z urządzaniem wnętrz na własną rękę. Większość po prostu nie chce oddawać w ręce innych osób losu swojego długo wyczekiwanego zakątka. Nawet jeśli nie zdecydujemy się powierzyć zadania urządzenia wnętrza specjalistom warto korzystać z rad fachowców. Oto sposoby na ekspresowe, efektowne zmiany w domu.

Akcenty kolorystyczne

Nie ma wątpliwości, że współczesna architektura rozkochała się w prostych formach i neutralnych kolorach. Widać to na każdym kroku – od nowo powstających domów, przez budynki użytkowe, aż po projekty biur architektonicznych (sprawdź: studioag.pl). Trzeba jednak uważać, aby nie popaść w przesadę i nie zgubić charakteru wnętrza topiąc go w odcieniach bieli, koloru skorupki jajka czy bardzo mlecznej kawy. A niestety często na fali popularności minimalistycznego stylu aranżacji wnętrz i zamiłowaniu do jasnej palety kolorystycznej wnętrze przypomina dom, który wciąż jest w fazie remontu.

Winter Polska

Jak szybko temu zaradzić? Wystarczy wprowadzać stopniowo i umiarkowanie detale o bardziej zdecydowanych kolorach. Na dobry początek można sięgnąć po kolorowe poduszki dekoracyjne, wazony z kwiatami czy lampiony, pledy i dywany. Dla najlepszego efektu warto trzymać się maksymalnie dwóch kolorów, które pojawiają się jako akcenty dekoracyjne.

Zapomniana piąta ściana

Sufit jest często bagatelizowany i ignorowany w procesie wykańczania i aranżacji wnętrz. Klasyką jest oczywiście biały sufit, który ma za zadanie stanowić neutralne tło, nie pomniejszając przy tym optycznie przestrzeni. Znakomita większość ludzi w ogóle nie zastanawia się nad tym czy mają do wyboru jakąkolwiek alternatywę.

Jak szybko temu zaradzić? Warto zastosować na suficie inny kolor niż biel. W zależności od aranżacji wnętrza może to być barwa, która będzie się komponowała z elementami wyposażenia lub łączyła spójnie z resztą ścian.

Twarde reguły                                                                                

Buntownicy zwykli mawiać, że zasady są po to tylko, aby je łamać. Co ciekawe, większość architektów wnętrz zgodnie przytaknęłaby takiemu stwierdzeniu. Oczywiście reguły, którymi kierują się projektanci wnętrz powstały nie po to, aby utrudniać komuś życie. Wręcz przeciwnie, pewne przyjęte schematy stosuje się właśnie po to, aby uatrakcyjnić wygląd domów lub zwiększyć ich funkcjonalność. Problem pojawia się wtedy, gdy zasady aranżacji zaczynają dominować nad innymi czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę przy urządzaniu domów.

Jak szybko temu zaradzić? Na pewno nie odtwarzać bezrefleksyjnie wszystkich poradników i przewodników po aranżacji wnętrz. Jak pokazują projekty współczesnych architektów i pracowni, takich jak Studio AG, w urządzaniu domów liczy się wyczucie i umiar. Jednak nie można zapomnieć o swoich gustach i preferencjach – nawet jeśli czasem ich realizacja będzie oznaczała złamanie żelaznych zasad aranżacji wnętrz.

Szukasz nowoczesnego studia projektowego? Sprawdź: studioag.pl.

Nieruchomości nad morzem