Idealne oświetlenie we wnętrzu – przewodnik

Data dodania: 20.03.2017


Piękne wnętrza z magazynów wnętrzarskich czy programów o urządzaniu domów zachwycają swoim wyglądem i funkcjonalnością. Wydają się dopracowane w każdym detalu, często wręcz trudno na pierwszy rzut oka wskazać, co sprawia, że całość prezentuje się tak dobrze. Okazuje się, że przeważnie chodzi o odpowiednio dobrane światło. Jak powinno wyglądać idealne oświetlenie we wnętrzu?

Rodzaje oświetlenia w domu

Światło w domu odgrywa niezwykle istotną rolę w urządzaniu domu. Nieodpowiednio dobrane oświetlenie może zaprzepaścić nawet najbardziej dopieszczone i dopracowane wnętrze. Często oglądając zdjęcia domów urządzonych przez profesjonalnych architektów czy projektantów wnętrz trudno nam jednoznacznie określić, co sprawia, że pomieszczenie wygląda tak dobrze. A najczęściej za wszystko odpowiada właśnie idealnie dobrane oświetlenie.

Planowanie systemu oświetlenia w domu należy zacząć już na etapie projektowania domu – pracownia architektoniczna lub autor gotowych projektów zazwyczaj proponują sprawdzone, uniwersalne rozwiązania. Rozmieszczenie okien i instalacji świetlnej warto uzupełnić o swoje osobiste uwagi.

Oświetlenie powinno być dostosowane do funkcjonalności danego pomieszczenia – światło rozproszone nada klimatu w sypialni, bardziej skupiona wiązka światła jest z kolei niezbędna na przykład w gabinecie czy pokoju młodzieżowym. Oświetlenie sztuczne można podzielić między innymi na lampy sufitowe, stojące, ścienne, pojedyncze oprawy świetlne i taśmy. Najważniejszą wskazówką w urządzaniu i projektowaniu wnętrz jest to, aby w każdym pomieszczeniu znajdowało się kilka źródeł światła – o różnym natężeniu i rozpraszające światło pod innym katem.

Naturalne źródło światła

Ale sztuczne oświetlenie to nie wszystko – do wnętrza musi także docierać światło słoneczne. Oprócz specyficznego, przyjemnego oświetlenia domu, energia słoneczna podnosi temperaturę we wnętrzu, dzięki czemu wpływa korzystnie na koszty związane z eksploatacją domu. Żeby jak najbardziej efektywnie wykorzystać światło słoneczne warto zadbać o to, aby wspólnie z architektem zagospodarować w południowej części domu takie pomieszczenia, które wymagają najlepszego dostępu do naturalnego światła. Warto też od tej strony zastosować przeszklenia, które pomogą słońcu przedostawać się do wnętrza.

Budowa domów Szczecin 

Oszczędne żarówki

Planując urządzanie domu warto skupić się nie tylko na rozmieszczeniu źródeł światła, ale także na tym, co dokładnie będzie nam rozjaśniać wnętrze, czyli o żarówkach. Najlepiej sięgać po energooszczędne, ekologiczne i długowiecznie oświetlenie LED.

Światło i dekoracja

Dostępne obecnie lampy zazwyczaj są czymś więcej, niż tylko źródłem światła – coraz częściej każda z nich przypomina raczej funkcjonalną ozdobę wnętrza. Warto szukać lamp, które będą spójnie uzupełniały wybrany przez nas styl, w jakim urządzamy dom oraz nietypowych rodzajów oświetlenia, które nadają przestrzeni przytulnego, niebanalnego charakteru.


Urządzanie wnętrz użytkowych, projekty budowlane i nadzór inwestorski – poleca Studio AG.

Jak urządzić apartament nad morzem

Porady dla właścicieli apartamentów nad morzem

Apartamenty Kołobrzeg

s klasse w221 bodykit