Domowa siłownia – jak ją urządzić?

Data dodania: 30.05.2016


Trend związany ze zdrowym stylem życia na dobre rozprzestrzenił się w Polsce. Siłownie są teraz jednymi z chętniej odwiedzanych punktów na mapie każdego większego miasta. Ale jeśli metraż domu na to pozwala nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować domową siłownię w zaciszu swoich czterech kątów. Czy warto znaleźć w swoim domu odrobinę miejsca do uprawiania sportu? Zdecydowanie tak.

Co jest niezbędne, aby myśleć o możliwości adaptacji przestrzeni pod kącik sportowy w domu? Odpowiednia przestrzeń, bez której trudno wyobrazić sobie wykonywanie nawet podstawowych ćwiczeń. Oczywiście na potrzeby użytkowników domowych wystarczy już kilka metrów kwadratowych powierzchni, ale wszystko to jest uzależnione od tego, jakie wyposażenie ma wchodzić w skład siłowni. Warto więc zaplanować wcześniej to, jaki sprzęt wyląduje w tym pomieszczeniu, tak aby nie zagracić niepotrzebnie przestrzeni. Najbardziej popularne urządzenia, które wchodzą w skład domowych siłowni to między innymi: wielofunkcyjny atlas, orbitrek lub bieżnia, ławeczki, stojaki na hantle i sztangi czy inne akcesoria związane z treningiem dedykowanym konkretnej dyscyplinie sportu.

Inne warunki, jakie powinna spełniać lokalizacja wybrana pod realizację pomysłu aranżacji wnętrza pod domową siłownię dotyczą między innymi odpowiedniej akustyki i wentylacji. Dobrze jeśli zadbamy o te elementy jeszcze na etapie opracowywania koncepcji architektonicznej, co pozwoli odpowiednio zaplanować elementy konstrukcji i budowy takiego pomieszczenia. Oczywiście tego typu zmiany można wprowadzać także później, ale będzie to wymagało większych nakładów pracy. Prawidłowo funkcjonujący system wentylacji zapewni odpowiednią filtrację powietrza, a izolacja akustyczna oszczędzi problemów z innymi lokatorami.

Nie mniej ważne jest umiejscowienie domowego pokoju sportowego względem innych pomieszczeń. Chodzi tu między innymi o to, aby zapewnić sobie swobody dostęp do łazienki czy sypialni, bez konieczności wędrówek przez kilka pomieszczeń. Dlatego pokój przeznaczony pod siłownię nie powinien znajdować się w centralnym miejscu domu (Studio AG Szczecin).

Szczególne znaczenie przy aranżacji siłowni w domu ma lustro, które nie tylko pozwoli na kontrolowanie poprawności wykonywanych ćwiczeń. Lustro, jak wiadomo, potrafi optycznie powiększać przestrzeń i odbijać światło – to z kolei wpłynie na komfort ćwiczeń w domu. Podstawą jest też podłoga, która nie będzie śliska, ale będzie odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W tym celu warto zabezpieczyć powierzchnię materiałami stosowanymi w profesjonalnych salach gimnastycznych, albo sięgnąć po podłogę korkową, która doskonałe tłumi wstrząsy i jest odporna na wgniecenia. Kolorystyka domowej sali ćwiczeń powinna dodawać energii i motywować do działania, więc najlepiej sprawdzą się takie barwy jak czerwień, pomarańcz czy nasycona żółć. Wyjątkiem od tej reguły jest aranżacja wnętrza dla osoby, która uprawia relaksacyjne sporty, takie jak joga czy pilates – wtedy lepiej sięgnąć po neutralne, spokojne odcienie z palety beżów lub inne, pastelowe kolory.

Do współpracy przy planowaniu aranżacji wnętrza z przeznaczeniem pod siłownię warto zaprosić architekta (sprawdź: Studio AG), który z pewnością doradzi dobór najlepszych materiałów i zadba o to, żeby realizowana koncepcja architektoniczna była funkcjonalna i estetyczna. Sam pomysł adaptacji jakiegokolwiek pomieszczenia pod domową siłownię będzie sprzyjał nie tylko dobrej kondycji i zdrowiu mieszańców, ale również domowym finansom. Wystarczy przekalkulować podstawowe stawki karnetów na siłownie i do klubów fitness, aby zobaczyć, że jednorazowa inwestycja we własnym domu zwróci się już po kilku miesiącach w porównaniu do kosztów, jakie niesie ze sobą opłacanie członkostwa w klubach sportowych.

Inwestycje nad morzem

Apartamenty nad morzem