Najczęstsze błędy w urządzaniu wnętrz

Data dodania: 20.10.2016


Dom to zazwyczaj długo wyczekiwana, upragniona inwestycja, wymarzone miejsce dla rodziny i bliskich. Już od etapu projektowania każdy przyszły właściciel domu wyobraża sobie jak będą wyglądały wnętrza i planuje wykończenie kolejnych pomieszczeń. Niestety bardzo często sam entuzjazm i dobre chęci nie wystarczają. Oto najczęstsze błędy w urządzaniu wnętrz, które popełnia większość osób, które planują aranżację domu na własną rękę.

Brak jednego wybranego kierunku

Jednym z problemów, którego trudno uniknąć przy planowaniu i projektowaniu domów jest nadmiar pomysłów i inspiracji. Wyjątkowo trafne wydaje się tu być twierdzenie: co za dużo, to niezdrowo. Ogromnym problemem, jaki można obserwować we wnętrzach polskich domów, a który można dostrzec już na pierwszy rzut oka, jest właśnie brak decyzji o konkretnym stylu, w jakim ma być urządzona dana przestrzeń. O ile nikt nie wymaga, aby bezrefleksyjnie przenosić do swojego domu aranżacje z fotografii i zdjęć wnętrzarskich, o tyle wybór określonego kierunku w urządzaniu domu pomaga zachować spójny i harmonijny wygląd wnętrza, co zawsze wygląda lepiej niż przypadkowa zbieranina kolorów, faktur i dodatków z zupełnie innej bajki.

Dużo łatwiej jest ustalić jakie wnętrza podobają nam się najbardziej i określić, jaki styl najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Dzięki temu podejmowanie kolejnych decyzji związanych z wykończeniem i wyposażeniem nieruchomości jest o wiele prostsze.


Sprawdź ofertę architektów z pracowni Studio AG


Przesadne kierowanie się trendami

Poszukiwanie inspiracji w aranżacji wnętrza na pewno pomaga w projektowaniu domu i planowaniu urządzania poszczególnych pomieszczeń. Trzeba jednak odróżnić inspirację od kopiowania aranżacji, które nie jest najlepszym pomysłem. Nie chodzi jedynie o brak wkładu własnego i pójście na skróty, ale o niedopasowanie trendów do warunków własnego domu. Zdjęcia w katalogach wnętrzarskich czy na portalach związanych z architekturą wnętrz to zazwyczaj fotografie przestrzennych, obszernych apartamentów. Natomiast większość z nas nie ma do dyspozycji tak komfortowych warunków aranżacji. Zamiast przenosić do swojego salonu wizję architekta z magazynu lepiej planować urządzanie wnętrza w taki sposób, aby odzwierciedlał charakter i styl życia mieszkańców, a przede wszystkim odpowiadało wielkości i układowi pomieszczeń w domu.

Nadmiar dekoracji i akcesoriów

Asortyment sklepów z dekoracjami i wyposażeniem wnętrz naprawdę może powalić na kolana, więc czasami trudno odmówić sobie zakupu kolejnego bibelotu, wazonu, ramki czy jakiegokolwiek innego elementu, który ma za zadanie upiększyć nasz dom. Jednak w pewnym momencie, kiedy we wnętrzu pojawia się zbyt wiele dekoracji, przestają one pełnić ozdobne zadanie, a sprawiają, że dom zaczyna przypominać, w najlepszym przypadku zaplecze magazynu sklepowego. Nadmiar takich dekoracji nie tylko niepotrzebnie zbiera kurz, ale optycznie pomniejsza wnętrze.

Wygląd ponad funkcjonalność

W końcu, prawdopodobnie najbardziej dotkliwym błędem, z jakim można się spotkać we wnętrzu jest stawianie wyglądu ponad funkcjonalność. Projektowanie domów powinno od początku do końca opierać się na tworzeniu przestrzeni ergonomicznej, wygodnej do życia. Warto pamiętać, że nawet najpiękniejszy dom nie będzie przyjaznym miejscem dla mieszkańców, jeśli nie będzie po prostu praktyczny.


Zobacz, jakie usługi oferuje pracownia architektoniczna Studio AG

Apartament nad morzem

Zakup apartamentów

Apartamenty z widokiem na morze

Autofolierung NRW